Łódź to niezaprzeczalnie filmowa stolica Polski. Miasto filmu UNESCO skrywa w sobie nie tylko ogromne dziedzictwo filmowe, jest także prężnym ośrodkiem filmu. W Łodzi działa Łódzka Szkoła Filmowa, także w Łodzi odbywają się największe festiwale filmowe. Zapraszamy do zapoznania się z filmowymi atrakcjami miasta.
Aparaty fotograficzne z różnych epok, plakaty filmowe, fotosy, zabytkowe projektory, fotoplastykon, interesujące wystawy tematyczne – to wszystko czeka na zwiedzających w muzeum Kinematografii, które opowiada i przybliża historię kina. Jego siedzibą jest piękny, neorenesansowy pałac łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera, który należy do najczęściej filmowanych obiektów w Łodzi.
Na dziedzińcu Muzeum Kinematografii znajdują się rekwizyty z filmu "Kingsajz".
To fragment ul. Piotrkowskiej, między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina, na której można poczuć się jak na hollywoodzkiej Walk of Fame! Tu swoją „gwiazdę” mają największe osobistości ze świata filmu – Daniel Olbrychski, Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Marek Konrad czy Janusz Gajos.
Słynna łódzka Filmówka, z murów której wyszli najlepsi reżyserzy, operatorzy, aktorzy, którzy na stałe wpisali się do polskiej i światowej historii filmu. Do grona absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej należą m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzyszof Kieślowski czy Juliusz Machulski.Studia prowadzone są na czterech wydziałach: Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, Wydziale Aktorskim oraz Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej.
Za naszym pośrednictwem można zorganizować spacery po filmowej Łodzi z licencjonowanymi przewodnikami - specjalistami w zakresie łódzkiego dziedzictwa filmowego. Podczas trwającego ok. 2,5 godzinnego spaceru można poznać historię łódzkich kin, zobaczyć plenery filmowe (Ziemia Obiecana, Vabank, Stawka większa niż życie) czy odwiedzić muzea związane z kinematografią. Dla dzieci dedykowany jest specjalny Szlak Bajkowy z wizytą w Muzeum Animacji oraz wędrówką do wybranych pomników m.in. Misia Uszatka, Zaczarowanego Ołówka czy Plastusiowego Pamiętnika.
O szczegóły prosimy pytać w recepcji.