W Łodzi króluje lato oraz piękna pogoda, a wraz z nim Polówka TME, czyli letnie kino na świeżym powietrzu. Po raz kolejny w Łodzi będzie można oglądać filmy podczas Letniego Festiwalu Filmowego w kilku lokalizacjach na terenie całego miasta oraz na tarasie Starego Kina!
W Starym Kinie filmy w ramach Polówki TME wyświetlane będą co drugą niedzielę począwszy od 14 lipca. Wszystko na klimatycznym tarasie, a z ekranu ściany naszego budynku spoglądać na gości będzie sam Charlie Chaplin. W naszym letnim kinie wyświetlane będą filmy pod hasłem Zjedz mnie!, czyli o smacznej tematyce kulinarnej.
Reż.Eric Khoo
Produkcja: Francja, Japonia, Singapur 2018
Gatunek: dramat
Czas: 89’
"Masato mieszka w Takasaki w Japonii i jest młodym kucharzem specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego ojca chłopak znajduje walizkę wypełnioną pamiątkami. Wśród nich jest między innymi czerwony notatnik. Należał on do jego matki, która pochodziła z Singapuru i zmarła, gdy Masato miał zaledwie 10 lat. Przeczucie każe mu udać się w podróż do rodzinnego kraju matki, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku rodziców. Na miejscu chłopak niespodziewanie odnajduje swoją babcię, która jak się okazuje, posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka. Obydwojgu w leczeniu emocjonalnych ran pomagać będzie niezwykła, azjatycka kuchnia..."
Reż.Nora Ephron
Produkcja: USA 2009
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Komedia
Czas: 123’
"Film oparty na opowiadaniu Julie Powell (Amy Adams) "Julie and Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen".
Powell nie przepadała za swoja pracą sekretarki i postanowiła w ciągu roku zrealizować wszystkie 524 przepisy z książki kucharskiej Julii Child (Meryl Streep) "Mastering the Art of French Cooking". Swoje doświadczenia w kuchni zaczęła spisywać w formie bloga. A ten z kolei posłużył wydawcom do opublikowania tych perypetii w formie książki."
Reż.Damon Gameau
Produkcja: Australia 2016
Gatunek: dokument
Czas: 90’
"Cukier jest najczęściej spożywaną substancją. Jak to się stało, że zdominował naszą dietę i kulturę? Jakie są tego skutki dla naszych umysłów i ciał? "Cały ten cukier" to film, który właśnie o tym mówi. Damon Gameau przeprowadził niezwykły eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób obecna w tytule substancja wpływa na człowieka. Reżyser jadł tylko jedzenie określane jako "zdrowe", a jednak zawierało ono duże ilości cukru. Film jest jednocześnie zabawny i pouczający, mówi o problemach przemysłu cukrowniczego, a także o tym, na których półkach w supermarketach znajdziecie niebezpieczne produkty."
Reż.Péter Kerekes
Produkcja: Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja 2009
Gatunek: dokumentalny
Czas: 88’
"Zagotować, usmażyć, pokroić, posiekać, poćwiartować, wypatroszyć - zaskakujące jak język kuchni przypomina niekiedy określenia z pola walki. Właśnie kuchnię i wojnę w nieoczekiwany sposób łączy ten film. Możemy się przekonać, jak bardzo niedoceniana jest rola tych, którzy zajmują na scenie wojny miejsca daleko w tyle, choć mają poważne zadanie: napełnić ogromny brzuch armii. Bohaterami filmu "Kucharze historii" są wojskowi kucharze - dla nich nie ma raczej miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata."
Podczas projekcji festiwalowych zapraszamy do letniego baru Stopklatka, w którym serwować będziemy dla naszych Widzów zimne napoje, piwa kraftowe, wina i pyszny popcorn w specjalnych promocyjnych cenach!
Zapraszamy do Starego Kina przy Piotrkowskiej 120!