Łódź może poszczycić się jedną z najlepszych jakościowo wód dostępnych w Polsce, łódzka woda pozyskiwana jest w 90% ze studni głębinowych, a wartości składników mineralnych przewyższają najbardziej popularne wody żródlane dostępne w sklepach.
Łódzka woda najlepsza!
Łódzka woda najlepsza - to hasło za pomocą którego łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji od kilku lat promuje i podkreśla wartość i skład wody, która płynie w łódzkich kranach. Nie jest to tylko frazes reklamowy - nasza woda w 90% pozyskiwana jest ze studni głębinowych i ma nawet 10 tys. lat. Im starsza woda, tym lepsza jej jakość, gdyż nie zawiera śladów działalności człowieka. Ponadto jest to woda odporna na zanieczyszczenia, ponieważ są one zatrzymywane w warstwach geologicznych, przez które latami migruje woda. Łódzka woda z kranu ma dla ludzkiego organizmu lepsze właściwości niż wody butelkowane, znajdują się w niej, w optymalnych dla zdrowia stężenia jony wapniowe, magnezowe czy potasowe - zawartość składników mineralnych to ponad 320 mg/litr. O zawartości minerałów w wodzie świadczy osad, który wytrąca się w czajnikach podczas gotowania. Łódzka woda jest niskosodowa – jest więc szczególnie korzystna dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem czy cukrzycą. Łódzką wodę można pić prosto z kranu, co więcej jest to bardziej korzystne dla naszych organizmów niż picie wody przegotowanej, ponieważ w wyniku gotowania woda traci cenne dla człowieka minerały. Nie ma też potrzeby stosowania filtrów do wody, mogą nam zaszkodzić, bo pozbawiają wodę pierwiastków i soli mineralnych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jakość łódzkiej wody jest nieustannie kontrolowana na każdym etapie: od ujęcia, poprzez stacje wodociągowe aż po wodę z sieci wodociągowej. W 100 punktach miasta pracownicy akredytowanych laboratoriów ZWIK i Sanepidu pobierają próbki wody. Sprawdzają blisko 100 parametrów. Kontrolują wodę pod kątem bezpieczeństwa mikrobiologicznego, zanieczyszczeń poprzemysłowych w postaci metali ciężkich, takich jak rtęć, kadm, ołów. Wodę sprawdza się również, czy nie zawiera szkodliwej zawartości pestycydów - stosowanych w rolnictwie środków ochrony roślin. Badana jest nawet promieniotwórczość. Nie tylko ludzie czuwają nad jakością wody, ale również ryby i małże. Żyją w akwariach, przez które przepływa woda ze studni głębinowych oraz z ujęcia w Tomaszowie. Małże i ryby reagują natychmiast na zmianę składu chemicznego wody. To żywe laboratoria chemiczne. Zarówno ryby jak i małże nie wykryły dotąd żadnych zagrożeń dotyczących jakości dostarczanej łodzianom wody. Prowadzone badania potwierdzają, że możemy być pewni, że mamy w kranach dobrej jakości, bezpieczną, pitną wodę.
Ekologiczny hotel
Od nowego roku decydowaliśmy się odejść od wody serwowanej w plastikowych butelkach, swoimi działaniami chcemy bowiem pozytywnie oddziaływać na naszą wspólną planetę. Produkcja plastikowych butelek wiąże się z ogromnym zużyciem surowców naturalnych oraz energii, a także generowaniem znacznych ilości odpadów. Wybierając wodę z kranu, przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Używanie karafek na wodę to także sposób na ograniczenie plastiku, który jest jednym z największych problemów ekologicznych współczesnego świata. Przechodząc na wodę kranową, wspieramy zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, a jednocześnie dbamy o swoje zdrowie.